Kokkuvõte 2024. aastast

Üks meid läbi 2024. aasta juhtinud olulistest märksõnadest on koostöö. Juhindusime sellest nii kliendisuhete arendamisel, partneritega ühiseid projekte planeerides kui ka ettevõtte sees uusi arenguväljakutseid vastu võttes.

Aasta jooksul on märgatav areng toimunud kliendipöördumistega tegelemises. Klientide rahulolu ja tagasiside on samm-sammult paranenud, eriti rahulolu meie lepingute, arvelduste ja ka arvestite vahetusega. Kliendikesksus on ja jääb meie jaoks oluliseks fookuseks.

Juhatuse esimehe pöördumine

Üks meid läbi 2024. aasta juhtinud olulistest märksõnadest on koostöö. Juhindusime sellest nii kliendisuhete arendamisel, partneritega ühiseid projekte planeerides kui ka ettevõtte sees uusi arenguväljakutseid vastu võttes.

Aasta jooksul on märgatav areng toimunud kliendipöördumistega tegelemises. Klientide rahulolu ja tagasiside on samm-sammult paranenud, eriti rahulolu meie lepingute, arvelduste ja ka arvestite vahetusega. Kliendikesksus on ja jääb meie jaoks oluliseks fookuseks ning mul on väga hea meel, et liigume sellega õiges suunas.

Jätkasime investeeringuid keskkonnahoiu, kestliku infrastruktuuri ning elutähtsa veeteenuse toimepidevuse tagamiseks. Samuti jätkasime innovaatiliste tehnoloogiate laiemat kasutamist nii torude jääpesu kui ka kaugloetavate veearvestite paigaldamise näol.

Käesoleva aruande koostamisel liigume järjest edasi kestlikkusaruandluse põhimõtete kasutamisega, et neid lähitulevikus juba täies mahus rakendada. See annab parema ülevaate kõikidest vastutustundlikkuse teemadest, millega oleme seotud.

Eesti suurima vee-ettevõttena mõjutab meie tegevus rohkem kui kolmandikku siinsetest elanikest. Teadvustame seda endale ning pakume kõikidele nõuetele vastavat teenust, arvestades järjepidevalt oma tegevuse mõjuga ümbritsevale elu- ja looduskeskkonnale. Meie toodetud kraanivesi vastab kõigile joogiveele kehtestatud kvaliteedinõuetele ning puhastatud heitvee kvaliteet ületab kehtivaid nõudeid.

Kasutame praeguseks ainult taastuvatest allikatest toodetud elektrienergiat ja aastaks 2030 oleme seadnud endale mitmeid ambitsioonikaid eesmärke nii energia tarbimise vähendamiseks kui ka ettevõttesiseseks taastuvenergia tootmiseks. Oleme alustanud reoveepuhastusprotsessis tekkivast biogaasist keskkonnasõbraliku soojus- ja elektrienergia tootmist. Puhastame oma reoveepuhastusjaamas ligi 40% kogu Eesti olmereoveest ja teeme seda väga hoolikalt ehk suurema efektiivsusega, kui näevad ette nõuded, et hoida meie Läänemere puhtust.

Headeks koostöö näideteks on suveperioodil linnaruumis toimuvad torustikutööd, mida oleme teinud järjest enam ühisprojektidena linna ja teiste infrastruktuurivaldajatega. Nii saavad linnaruum ja -elanikud töödest kõige vähem häiritud. 2024. aasta oli märgiline, sest rajasime ja rekonstrueerisime 45 kilomeetrit torusid, millest üle 40% ehitati keskkonnasõbralikul kinnisel viisil. Olulise panuse linnaruumi arengusse annab lahkvoolse sademeveetorustiku rajamine, mis aitab vähendada üleujutuste riski paduvihmade ajal.

Investeeringud tulevikku

2024. aastal jätkas Tallinna Vesi kiires tempos kaugloetavate veearvestite paigaldamist, mis vabastab meie kliendid igakuisest veenäitude esitamise kohustusest. Üle 60% klientidest on endale juba uued nutiarvestid saanud ning kogu teeninduspiirkond on plaanitud kaugloetavate veearvestitega katta 2026. aastaks. Uued arvestid edastavad infot veetarbimise kohta, tänu millele saame parema ülevaate veetarbimisest meie teeninduspiirkonnas ja suudame tuvastada kliendi torustikul tekkinud lekke võimalikult vara. See hoiab keskkonda ja minimeerib veeavariist tingitud võimalikke kahjusid varale.

2024. aastal investeeris Tallinna Vesi oma põhivaradesse ligi 50 miljonit eurot, ületades 15 miljoniga sellele eelnenud aasta investeeringute mahtu. Tehtud investeeringud tagavad meie vee-ettevõtluspiirkonna toimepidevuse ning tõstavad meie teenuse kvaliteeti.

Järgnevate aastate investeeringute plaan toetub Tallinna linna ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kavale aastateks 2023–2034 ning tõukub eesmärgist vähendada veetarbimise keskkonnamõju, tagada teenuste toimepidevus ja linnaruumi jätkusuutlik areng. Senised ja tulevased investeeringud tagavad ka edaspidi meie klientidele kvaliteetse joogivee ja aitavad hoida looduskeskkonda puhtana. Läbi kaasaegsete tehnoloogiate ja materjalide tõuseb nii torustike keskmine eluiga kui ka puhastussüsteemide efektiivsus. Nii saame tagada elutähtsa teenuse toimepidevuse taskukohase hinnaga ja võimalikult väikese häiringuga inimeste igapäevaelule.

Uudsed tehnoloogiad

2024. aastal jätkusid investeeringuprojektid puhastusjaamades, nii näiteks toimus Ülemiste veepuhastusjaamas selitite renoveerimine ja jätkusid ettevalmistused kahe suuremahulise projekti läbi viimiseks. Üks neist hõlmab veepuhastuses kasutatava osooni tootmise uuendamist ja rekonstrueerimist ning teine hõljuvkihiga selitite ümberehitamist flotaatoriteks. Nende projektide eesmärk on ühest küljest vähendada puhastusjaama energiatarvet ja tõsta töökindlust ning teisest küljest suurendada selle tootmisvõimsust.

Paljassaare reoveepuhastusjaamas kujunes 2024. aastal üheks olulisemaks projektiks lõpule jõudnud metaantankide rekonstrueerimine. Paralleelselt metaantankide rekonstrueerimisega käisid ehitustööd koostootmisjaama rajamiseks, mis võimaldab lisaks soojusenergiale toota biogaasist ka suurema osa reovee puhastusprotsessis vajaminevast elektrienergiast. Koostootmisjaam on valmis ja läbinud testperioodi energia tootmiseks. Jaam suurendab reoveepuhastusjaama valmisolekut pikaajalisteks elektrikatkestusteks. Suvel alustasime järelsetitite rekonstrueerimise projekti. Kolme aasta jooksul ehitame ümber 12 järelsetitit, mis tõhustab meie bioloogilist puhastust veelgi.

Tütarettevõte Watercom laiendas edasi 2023. aastal turule toodud veetorustike puhastamiseks mõeldud jääpesu tehnoloogia kasutamist. Jääpesu on senistest hooldusmeetoditest kordades tõhusam ja kiirem ning keskkonnasõbralikum. Teenus on käivitunud edukalt ning äratanud huvi mitmete ettevõtete seas, kes kasutavad torustikke oma põhitegevuses. 2024. aasta lõpus soetas Watercom seadme, millega saab torustikke rekonstrueerida kinnisel meetodil ehk ilma kaevikuta. Kinnise meetodi teenus on käivitatud, juurutamine ja arendamine jätkub. 

Tõendatult kõrge kvaliteet

Stabiilselt kõrgel tasemel püsivad kvaliteedinäitajad on tõendus sellest, et Tallinna Vesi pakub usaldusväärset ja kindlat vee- ja kanalisatsiooniteenust — 2024. aasta jooksul võetud veeproovid kinnitasid, et kraanivesi vastab 99,6% ulatuses kõigile joogiveele seatud rangetele kvaliteedinõuetele.

Puhas joogivesi on väärtuslik ressurss, mida ei saa võtta iseenesestmõistetavalt. Suurepärase veekvaliteedi taga on palju inimesi, strateegilist tööd ja teadust. Puhta kraanivee on taganud läbimõeldud investeeringud, efektiivne veepuhastusprotsess, regulaarne seire ja pidevad ennetavad hooldustööd veevõrgus.

Kaks aastat tagasi veetorustike hooldusel kasutusele võetud jääpesu meetodiga on 2024. aasta jooksul pestud üle 140 km veevõrku. Jääpesu on ainulaadne hooldustehnoloogia, mis seisneb vee ja söögisoola lahusest jäähelveste massi valmistamises ja selle massi läbi veetorustiku pumpamises.

Reoveest võtsime 2024. aasta jooksul välja rohkem kui 730 tonni prahti, 200 tonni liiva, 1800 tonni lämmastikku ja 240 tonni fosforit. Kogu aasta lõikes vastas Paljassaare reoveepuhastusjaamas puhastatud heitvesi kõigile kehtestatud nõuetele ning isegi ületas neid paljude parameetrite osas.

Panus kogukonna heaks

Kogu suveperioodi jooksul oli linlaste kasutada 53 avalikku veekraani Tallinna linnas, mis pakkusid kõigile puhast joogivett. Lisaks toetas Tallinna Vesi veepaakidega mitmeid kogukonna- ja spordiüritusi, millest arvukama osalusega olid näiteks Investeerimisfestival ja IRONMAN Tallinn.

Augustis osalesime esmakordselt Arvamusfestivalil, kus olime eestvedajaks “Energilise majanduse” laval toimunud diskussioonile säästliku tarbimise teemal. Samal kuul toimus ka pikkade traditsioonidega spordisündmus Ülemistel — Tallinna Vee 52. jooks ümber Ülemiste järve. Aitasime kaasa keskkonnaharidust edendava jätkusuutlikkuse festivali Impact Day toimumisele ning kogukonnasündmuste, nagu Tallinna vanalinna päevad, Tallinna ja Harjumaa lasterikaste perede suvepäev, Tallinna merepäevad, Kalamaja päevad, Tallinna linnaruumifestival ja KopliFest, teostumisele.

Eesti Paralümpiakomitee toetajana elati ettevõttes kaasa Eesti parasportlaste võistlemisele Pariisi paralümpiamängudel, mis toimusid 28. augustist 8. septembrini.

Andsime omapoolse toetuse organisatsioonidele, kes teevad tänuväärset tööd, aidates abivajajaid — SA Agrenska Fond, Autismikooli heategevusfond, Põhja-Eesti Pimedate Ühing, Tallinna Naiste Kriisikodu, Toidupank ja SA Tallinna Lastehaigla. Jätkasime ka Tallinna lasteaia Õunake ja Tallinna Ristiku põhikooli toetamist.

Korraldasime avatud uste päeva ning ekskursioone Ülemiste veepuhastusjaamas ja Paljassaare reovee­puhastusjaamas, viisime läbi vee- ja keskkonnateemalisi vestlusringe ning osalesime Eesti Vee-ettevõtete Liidu poolt korraldatud Veepäeval. Neis ettevõtmistes osales kokku üle 2300 inimese.

Teoks sai koostööprojekt Eesti Kunstiakadeemia tudengitega, kes pakkusid valitud veepumplatele välja kujunduslahendused ja kaunistasid nende hoonete fassaadid silmailu pakkuva tänavakunstiga.

2025. aasta suunad

Järgmisse aastasse astudes jätkame plaanitud investeeringutega elutähtsa veeteenuse tagamiseks ja arendamiseks. Jätku saavad mitmed eelpool nimetatud projektid torustiku rekonstrueerimisel – koostöös teiste kommunikatsioonivaldajate ja Tallinna linnaga – ning sademeveesüsteemide rajamisel. Veepuhastusjaamas liigume edasi osoneerimisprojektiga, pumplates võtame kasutusele elektrigeneraatorid ja paigaldame mehaanilise puhastuse täiustamiseks peapumplasse täiendavad võred. Reoveepuhastus­jaamas töötame välja lahen­duse biogaasi tootmise suurendamiseks.

Peame oluliseks oma panuse andmist kogu Eesti veemajanduse heaks ning osaleme selleks nii Eesti Vee-ettevõtete Liidu kui ka Euroopa veeteenuste pakkujaid koondavate rahvuslike ühenduste katusorganisatsiooni EUREAU (European Federation of National Associations of Water Services) töögruppides.

Jätkame ka liikumist selles suunas, et täita seaduses ette nähtud kohustus ühtlustada teenuse hind era- ja ärikliendile ning säilitada investeerimisvõimekus, mis on vajalik puhta joogivee ja keskkonna ning teenuste toimepidevuse tagamiseks. Nimetatud põhjustest tulenevalt võttis Konkurentsiamet 6. detsembril 2024 menetlusse meie taotluse veeteenuse hindade muutmiseks. Taotlus puudutab veeteenuse hinda Tallinna ja Saue põhipiirkonnas, Maardu tegevuspiirkonnas ja teistele vee-ettevõtetele. Sõltuvalt Konkurentsiameti otsusest hakkavad uued hinnad eeldatavasti kehtima 2025. aasta jooksul.

Tänan kogu Tallinna Vee ja Watercomi pühendunud meeskonda, nõukogu liikmeid, meie kliente, tarbijaid ja koostööpartnereid hea ning edasiviiva koostöö eest!

Aleksandr Timofejev
Juhatuse esimees

2024. aasta tähtsündmused

2024. aastat iseloomustav märksõna oli keskkonnahoid. Viisime ellu mahukad investeeringud vee- ja reoveepuhastuses ning jätkasime vee- ja kanalisatsioonivõrkude uuendamist. Veetaristu kaasajastamine aitab vähendada teenusekatkestusi ja kindlustab kvaliteetse veevarustuse. Suveperioodil oli linlaste kasutada 53 avalikku joogiveekraani, mis aitab muuta puhta kraanivee kättesaadavaks ja ühtlasi vähendada plastjäätmete teket. Nagu paljudel varasematel aastatel, toetasime ka 2024. aastal algatusi, mis on seotud keskkonnaharidusega ja suunatud kohalikule kogukonnale või vähemate võimalustega inimestele.

Mahukad investeeringud vee- ja reoveepuhastusse

2024. aastal seadsime eesmärgiks jätkata investeeringuid taristu tulevikukindluse suurendamiseks ning elutähtsa teenuse toimepidevuse kindlustamiseks selliselt, et teenuse hind tarbijatele oleks jätkuvalt taskukohane. Eelmisel aastal viidi ellu ligi 50 miljoni euro ulatuses investeeringuid põhivarasse. Vee- ja reoveepuhastusjaamadele planeeritud investeeringud ulatusid kuni 19 miljoni euroni.

Reovee bioloogilise puhastuse täiendamine

Investeerime reovee bioloogilise puhastusprotsessi täiustamisse järgmise kolme aasta jooksul ligi 9 miljonit eurot. Selle tulemusel muutub tõhusamaks lämmastiku ja fosfori eemaldamine reoveest Paljassaare reoveepuhastusjaamas ning see kindlustab keskkonda tagasi juhitava vee kõrge puhtuse taseme. Projekti käigus on kavas rekonstrueerida Paljassaare reoveepuhastusjaama bioloogilise puhastussüsteemi 12 järelsetitit, milles eraldatakse reoveest aktiivmuda. Tänapäevane tehnoloogia ja kaasaegsed seadmed aitavad täita üha nõudlikumaid keskkonnaeesmärke ning tagavad väiksema energiakuluga reoveepuhastuse.

Torustikutööd tänavaid lahti kaevamata

2024. aastal uuendasime 45 km vee- ja kanalisatsioonitorustikku, tehes seda üle 40% ulatuses keskkonnasõbralikul ja avalikkust vähe häirival moel ehk kinniseid meetodeid kasutades, mis hoiab ära ulatuslikud kaevetööd. 2024. aastal valmisid näiteks Masina tänava toitetoru kesklinnas, Tondimõisa pargi ja Siili tänava torustik, Tondiloo pargi torustik, ahelmajade projekt Õismäe teel, Härmatise, Räitsaka, Suur-Ameerika ja Kreutzwaldi tänava ning Võlvi-Liivamäe piirkonna torustikud.

Pideva töö kõrval joogivee kvaliteedi tagamiseks tegeleb Tallinna Vesi aktiivselt spetsiaalselt sademeveele mõeldud kanalisatsioonisüsteemide arendamisega pealinnas. Suuremad sademevee eelvoolud rajati näiteks Kolde puiesteele ning Kopli ja Paavli tänavale.

Tallinna Vesi täiendas oma sündikaatlaenu jätkusuutlikkuse kriteeriumitega

Tallinna Vesi täiendas oma sündikaatlaenu lepingut jätkusuutlikkuse kriteeriumitega, mis toetavad ettevõtte strateegiliste eesmärkide täitmist. Laenu jätkusuutlikkuse koordinaatorina tegutses SEB Eesti.

Tallinna Vee sündikaatlaenu leping sisaldab kestlikkusega seotud kriteeriume koos iga-aastaste sihteesmärkidega, mis on suunatud ettevõtte keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimisalaste (ESG) eesmärkide täitmisele. Muudatuse järel on ligi 82% Tallinna Vee kogulaenust seotud roheliste või kestlikkusega seotud instrumentidega, mis rõhutab ettevõtte kestlikkusstrateegia tugevust ja loob kindla aluse tulevastele projektidele.

Plaan koondada tegevus kahte asukohta

Tallinna Vesi plaanib loobuda oma hoonetest Ädala tänaval ning jätkata tulevikus tegutsemist kahes asukohas – Ülemiste veepuhastusjaamas ja Paljassaare reoveepuhastusjaamas. Tegevuse koondamine kahte asukohta lähtub nii ökonoomsusest kui ka keskkonnahoiust. Praegused ligi 60 aastat tagasi ehitatud hooned Ädala tänaval on tugevalt amortiseerunud, energiakasutuselt ebaefektiivsed ning ei vasta enam ettevõtte vajadustele. Uue hoone valmimine on plaanitud 2026. aastasse.

Toetasime Eesti sportlaste ettevalmistust paralümpiamängudeks

Toetasime Pariisi paralümpiamängudeks valmistuvate sportlaste ettevalmistust, sõlmides koostöölepingu Eesti Paralümpiakomiteega. Seejuures hõlmas paraolümpiasportlaste ettevalmistus vaid üht sihtpärast osa Tallinna Vee poolsest toetusest Eesti paraspordi edendamiseks. Tallinna Vee ja Eesti paraspordi kogukonna koostöö on kestnud juba enam kui kümme aastat, varem oli Tallinna Vesi Eesti Invaspordi Liidu pikaajaline toetaja. Vee-ettevõtte aastatepikkune toetus on aidanud parandada Eesti puuetega inimeste sportimisvõimalusi ja üldist elukvaliteeti.

Puhas joogivesi on kõigile kättesaadav

Avasime kevadel Tallinnas avalikud veevõtupunktid, et kõigil oleks suvehooajal ligipääs puhtale joogiveele. Kokku avasime pealinnas 53 avalikku veevõtupunkti, kust voolas kuni novembrini kontrollitud kvaliteediga tervislik joogivesi. Selleks võeti aasta jooksul enam kui 3000 veeproovi. 2024. aastal läbi viidud kliendiküsitluse andmetel eelistab kraanivett joogiks ligi 90% Tallinna ja selle lähiümbruse elanikest.

Avalikud veekraanid on populaarsed ja neid kasutavad aktiivselt nii tervisesportlased, lastega õues aega veetvad pered kui ka lemmikloomadega jalutajad. Samuti kasvab just suvel vajadus vee tarbimise järele, seda eriti kuumade ilmadega.

Tallinna Vesi ja EKA tudengid rajasid veepumplatele tänavakunsti

Tallinna Vesi viis ellu projekti, mille käigus kaunistati neli Tallinnas asuvat veepumplat Eesti Kunstiakadeemias õppivate noorte tänavakunstiteostega. Andsime noortele tänavakunstnikele võimaluse tuua linna vaheldust ja silmailu ning tõestada, et hästi teostatud grafiti pakub rõõmu kõigile. Üheskoos noorte kunstnikega loodame väga, et linlased suhtuvad pumplaseintele loodud kunsti hoidvalt — nii saab tänavakunst veel pikalt kõigile möödujatele silmailu pakkuda. Tänavakunstiga kaunistatud veepumplad asuvad Tallinnas aadressil Vilde tee 132a, Võsa tee 26a, Sepa 30 ja Veeriku 1.

Toimus esimene Tallinna Vee võtmekliendiüritus

Ülemiste veepuhastusjaamas leidis aset esimene Tallinna Vee võtmekliendipäev, kuhu kaasasime oma partnereid ja tutvustasime ettevõtte jaoks olulisi teemasid ja arengusuundasid.

Kliendid kuulsid lähemalt ettevõtte ees seisvatest väljakutsetest ja trendidest, veehinna kujunduse põhimõtetest, käimasolevatest torustikutöödest ja tulevikuplaanidest, samuti valingvihmadega seotud projektidest. Lisaks jagasime infot kriisijuhtimise ja kestlikkusega seonduvate teemade kohta ning tutvustasime vee- ja reoveepuhastusjaama tegevust ning torustike jääpesu tehnoloogiat.

Toetame stipendiumitega edukaid õppureid

Toetame ja tunnustame edukaid õppureid nii kõrg- kui ka kutsekoolides, et aidata neil areneda valdkonna tipptegijaks. Meie jaoks on oluline motiveerida tublisid ja aktiivseid õppureid ning populariseerida elutähtsat veevaldkonda. Ühtlasi soovime tuua ettevõttesse värskete teadmistega spetsialiste. 2024. aastal andsime stipendiume välja TalTechis, Tallinna Tehnikakõrgkoolis, Eesti Maaülikoolis, Tallinna Tööstushariduskeskuses, Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis ja Tallinna Rakenduslikus Kolledžis.

Liitusime mitmekesisuse kokkuleppega

Mitmekesisuse päeval liitusime mitmekesisuse kokkuleppega, mille liikmena oleme osa kogukonnast, mis väärtustab mitmekesisust ja võrdse kohtlemise põhimõtet nii oma töötajate, partnerite kui ka klientide seas. Tallinna Vesi peab oluliseks, et kõik meie töötajad oleksid kaasatud ettevõtte tegevustesse ja olulistesse teemadesse, ning austab ja kohtleb kõiki töötajaid sõltumata nende taustast võrdselt. Samuti on töötajatele loodud võimalused, et edastada oma muresid ja tähelepanekuid mistahes ebaõiglasest kohtlemisest.

Tallinna Vesi on riigikaitsjate toetaja

Juunis pälvisime „Riigikaitsjate toetaja“ märgise, mis antakse välja kaitseministri poolt kord aastas, tunnustamaks ettevõtteid ja organisatsioone, kes on silma paistnud riigi­kaitse toetamisel.

Watercom võttis kasutusele uue seadme torustike rekonstrueerimiseks kinnisel meetodil

2024. aastal jõudis kohale CIPP seade, millega tehti esimesed proovitööd sügise lõpus. Innovaatiline CIPP tehnoloogia (ingl cured-in-place pipe) võimaldab torustikke rekonstrueerida keskkonnasõbralikult, ilma tänavaid lahti kaevamata.

Panus kohalikku kogukonda

Nagu paljudel varasematel aastatel, toetasime ka 2024. aastal algatusi, mis on seotud keskkonnaharidusega ja suunatud kohalikule kogukonnale või vähemate võimalustega inimestele.

Aitasime kaasa keskkonnaharidust edendava jätkusuutlikkuse festivali Impact Day ja Investeerimisfestivali toimumisele ning kogukonnasündmuste, nagu Tallinna vanalinna päevad, Tallinna ja Harjumaa lasterikaste perede suvepäev, Tallinna merepäevad, Kalamaja päevad, Tallinna linnaruumifestival ja KopliFest, teostumisele. Samuti panime õla alla mitme sportliku sündmuse, näiteks Tallinna Vee 52. jooksu ümber Ülemiste järve, IRONMAN Tallinna ja Kõrvemaa Rattamaratoni toimumisele.

2024. aastal toetasime Tallinna lasteaeda Õunake ja Tallinna Ristiku põhikooli, Eesti Paralümpiakomiteed, SA Agrenska Fondi, SA Tallinna Lastehaiglat, Autismikooli heategevusfondi, Põhja-Eesti Pimedate Ühingut, Tallinna Naiste Kriisikodu ja Toidupanka.

Korraldasime avatud uste päevi ning ekskursioone Ülemiste veepuhastusjaamas ja Paljassaare reoveepuhastusjaamas, viisime läbi vee- ja keskkonnateemalisi vestlusringe. Osalesime esmakordselt Arvamusfestivalil, kus olime eestvedajaks “Energilise majanduse” laval toimunud diskussioonile säästliku tarbimise teemal.